0

תזונה נכונה לכלבים

לאחר שנים של עבודה כוטרינרית, במהלכן תמיד שואלים אותי לקוחות " מה הכי טוב לתת לכלב לאכול?" ותמיד התפלאו שאני לא מוכרת מזון, מצאתי את עצמי רושמת באופן אוטומטי רשימה קבועה של מזונות "מותג". כשרשמתי את רשימת המותגים, הרגשתי שאני מגינה על הלקוח מלטבוע בים המזונות ומלהיתפתות לרכישות לא נכונות.
בארץ יש לפחות 500 חברות מזון שמשווקות מזון. האיכויות שונות ולא תמיד יש התאמה בין איכות המזון למחיר או בין המותג לאיכות המצופה ממנו.

לאחרונה, יצרתי שיתוף פעולה בין המרפאה שלי לווילד דוג. החלטנו כי מגיעה ללקוחותינו שקיפות.
דהיינו הלקוח מקבל הסבר ברור לגבי מה שהוא קונה. הוא צריך לדעת במה הוא מאכיל את הכלב (או החתול) ועל מה הוא משלם!
כל מזון שנבחר לעבוד איתו, עבר אנליזה מלאה.
תוך כדי עבודה וחיפוש אחר מזונות אותם נרצה למכור, גיליתי שחלק מהמזונות עליהם המלצתי ברשימת המותגים, נותנים קורולציה שלילית בין המחיר לתוכן (התוכן בינוני-בינוני פלוס והמחיר גבוה).
בשלב זה החלטתי כחלק ממדיניות השקיפות, ללמד אתכם הלקוחות להבין מה אתם קונים, מה האיכות, במה אתם מאכילים את בעל החיים שלכם והאם אתם משלמים בהתאם לאיכות שהחלטתם לתת לבעלי החיים שלכם. 
אז להלן אתם מוזמנים לצפות בשיעור מבוא להזנה של כלבים וחתולים: 

למאמר המלא

לימוד הגור שמירת נקיון

לגור טריטוריה פנימית וטריטוריה חיצונית. המגמה היא להגדיל את הטריטוריה הפנימית של הגור ע״פ כל הבית. (טריטוריה פנימית היא אזור אותו הגור לא מלכלך - אזור בו הגור ישן (מקביל באינסטינקט של הכלב למאורת הזאב).
אז אך עושים זאת?
דאג לגור לאיזור מתוחם קטן בשטח קטן זה הגור בדרך כלל לא יעשה צרכיו - כיוון שהגור ישתדל לשמור על הטריטוריה הפנימית שלו נקיה תמיד.

מכיוון שגור אינו יכול להתאפק, יש לדאוג להוציא אותו באופן קבוע, בתחילה, לעשות צרכים כל 35 דק׳ - פיפי, וכ-4 פעמים ביום צואה (עם הזמן תלמד מהם הזמנים בהם עושה הגור את צרכיו).
המשך המאמר...

הסיבות שבגללן כלבים מתחילים להפגין התנהגות בעייתית
הסיבות שבגללן כלבים מתחילים להפגין התנהגות בעייתית פשוטות ביותר. בעיות מתעוררות כאשר הצרכים הבסיסיים של הכלב אינם מתמלאים.
הצרכים הבסיסיים של הכלב:

 • מזון ומים
 • מחסה
 • חיבה - תשומת לב
 • משחק

כיוון ששני הצרכים הראשונים בדרך כלל מתגשמים עבור מרבית הכלבים, הצורך הבא הוא הצורך לתשומת לב. כלבים תמיד רוצים תשומת לב אבל יש דרכים שונות שבהן הכלב מנסה להשיג אותה. ההבדל הגדול הוא אם הוא מנסה להשיג תשומת לב באמצעות התנהגות חיובית או שלילית. כלב בלתי מאומן אינו יודע כיצד להשיג תשומת לב חיובית ולכן ישתמש במשהו שעשה בעבר ומשך תשומת לב. זה יכול להיות לעיסת נעליים, קפיצה על אנשים, קריעת הצמחים, חפירת בורות. הבעלים מגיע אליו וצועק עליו ובכל זאת מבחינת הכלב זאת תשומת לב.

 

מניעת אכילת צואה
אחת הבעיות הנפוצות בהן אנו נתקלים כמעט בכל חינוך של כלב הינה בעיית האכילה ברחוב. רוב הכלבים (לברדורים וגולדנים בפרט) נוטים ל"נשנש" כל דבר שנקרה בדרכם בזמן הטיול היומי.

האכילה ברחוב יכולה להתרחש בכל מצב. החל מאוכל של חתולי רחוב שנמצא בכל מקום פינה, דרך שקיות ניילון עם שאריות של אוכל שנשאר בפארק ועד אכילת צואה של כלבים אחרים.

להמשך המאמר...

 

איך נזהה חרדות אצל כלבים

בתקופה האחרונה אנו חווים מצב לא פשוט באזורנו בו הרבה מאוד אנשים נמצאים בחרדה מי יותר ומי פחות בעקבות המצב הביטחוני.

איני מתיימר להיות פסיכולוג או לעזור לאנשים מכיוון שרבים וטובים ממני עושים זאת בהצלחה מרובה אך אנסה לעזור פה בתחום אותו אני מכיר מצוין, הכלבים בכלל בתקופות לחוצות בפרט. בהרבה מקרים אנו נוטים לשכוח שגם הרבה בעלי חיים חווים את אותן התחושות, הם מפחדים, לחוצים, היסטריים, ואף נוטים לבעיות פיזיולוגיות מתוך לחץ כגון השתנות דחופות, חוסר תאבון, אגרסיביות, אפאטיות, וכד'.

במאמר זה אנסה לשפוך קצת אור על התנהלות הכלבים בסיטואציות הנ"ל ואיך אנו כבעליהם האוהבים נדע לזהות זאת וגם איך להגיב, מה לעשות וגם בעיקר מה לא לעשות.

להמשך המאמר...

 

הכן כלבך לתינוק חדש במשפחה

לקראת בואו של יורש העצר, ההורים הטריים עורכים הכנות מרובות: לצד סקר שווקים מדוקדק למוצצים ולעגלה (לעתים באותה הפרופורציה), את מפקירה גופך להמוני בדיקות, הוא מצטרף לקורס הכנה ללידה, והמהדרין אף עוברים קורס עזרה ראשונה. במשפחות שזהו ילדם השני ואילך משקיעים גם באחים הבוגרים, קונים ספרים מתאימים, יש המשתפים בבחירת השם, מאפשרים למשש את הבטן התפחה, ומראים צילומי אולטרה סאונד. תהליך דומה של הכנה מתאימה יש לבצע גם עם בן משפחה נוסף – הכלב.

יש משפחות שההיריון סולל עבור הכלב את הדרך אל מחוץ לבית המשפחה, במקרה הטוב - לחצר. היריון אינו סיבה להיפטר מן הכלב, אך יש להיערך לשינוי מראש. "הבעלים החוקיים" של הבית עובד תהליך של צמצום הטריטוריה בדרסטיות ובפתאומיות, ומצחיק ככל שזה יישמע, גם הכלב צריך הכנה לקראת בואו של התינוק, ויש להרגילו בהדרגתיות לשינוי הצפוי.
 

דורון בירמן, עוסק בחינוך ובאילוף כלבים וחבר בהתאחדות מאלפי הכלבים בישראל מעניק כמה עצות מעשיות:

"משפחה המצרפת כלב למשפחה, יוצרת למעשה עבורו להקה. אצל זוגות צעירים שלהם עדיין אין ילדים הכלב הוא לרוב במרכז, ולכן ינסה להיות בראש הלהקה, ולהגן עליה. ככל שמקומו של הכלב בלהקה-משפחה מוגדר כחבר ולא כמנהיג, וישנם גבולות התנהגות ברורים, יהיה קל יותר להרגיל את הכלב עם הגעת התינוק החדש".
 

"הכלב צריך להבין שמקומו ב"להקה" הוא אחרי הילד, ושאנו המנהיגים.

עוד טרם הגעת התינוק, אפשר להרגיל את הכלב לילדים ותינוקות בעצם החשיפה אליהם, והקניית חוקי התנהגות בסיסיים בסביבתם. רצוי להזמין לביקור משפחות חברים עם ילדים, ולאפשר יציאה משותפת לגן המשחקים הקרוב תחת השגחה מתמדת וחיזוקים חיוביים נכונים. מומלץ להזמין מדביר זמן ניכר ככל הניתן לפני הגעת התינוק, לרסס ולכבס את מקום מרבצו של הכלב. יש להקפיד על ביקור קבוע אצל הווטרינר ועל חיסונים,בעיקר נגד תולעים.
 

אפשר לנטרל את הפחד מפני צלילים זרים באמצעות יצירת אסוציאציה חיובית בין קולות התינוק הבוכה, שאותם יש להשמיע לכלב בהתמדה, ובין חיזוק חיובי, כמו האכלה בצ'ופר שהכלב אוהב. כך הצליל המאיים הופך בתודעת הכלב לצליל חיובי. כלבים המגיבים באגרסיביות יש להרגיל למחסום כמה שרחוק יותר מן הלידה העתידית, ולחשוף אותו לילדים שילטפו אותו ויאכילו אותו דרך המחסום. יש לבצע בכלב סדרת תרגילים כמו משיכה באוזן או בזנב, או נעיצת אצבע באפו, בתמורה למזון. רצוי להביא את הריהוט החדש עבור התינוק מוקדם ככל האפשר כדי לתת לכלב להתרגל אליו. עם הגעת התינוק חשוב מאוד להרגיל את הכלב, כי נושא התינוק והטיפול בו איננו מעניינו. במקביל, יש להשקיע בכלב את הזמן הנחוץ לו, ולתת לו את תשומת הלב שאליה הורגל - יציאה איתו לפחות פעמיים ביום, יחס וליטופים. חשוב מאוד לתת לכלב הרגשה שמקומו במשפחה אמנם השתנה, אך לא נפגע. כלב המקבל את מנת היחס היומית הוא כלב מאושר!
 

יש לשמור שהכלב לא ייקח בעלות על משחקי הילד הפזורים בבית, וניתן לקנות לו צעצוע חדש משלו, שאיתו יורשה לו לשחק. במקרים שהכלב מגיב בתוקפנות על שמירת חפציו והאוכל שלו, יש לפנות למאלף מקצועי מנוסה. ללא כל קשר, מומלץ לכל כלב לעבור אילוף בסיסי למשמעת, כדי לחזק את השליטה בו. חשוב לזכור כי עם כל חשש רצוי לפנות לבעלי מקצוע".

יש לזכור כי אנו ההורים אמנם אוהבים את כלבנו, וגם את תינוקנו, אך אין הכרח כי תהיה אהבה בין הכלב לתינוק, בטח לא בשלב הראשוני. תפקידנו כ'מנהיגי הלהקה'לשמור על ההירככיה המשפחתית, ויחד עם זאת לא לנהוג בקשיחות, אלא בנחישות. בסופו של דבר, בהתנהגות נכונה שלנו ההרמוניה המשפחתית תתפתח, וכולם ילמדו לחיות זה לצד זה באהבה גדולה.

דורון בירמן נותן כמה הנחיות להכנת הכלב לפני הגעת התינוק הביתה:

 • לאחר שנולד התינוק יש לתת לכלב להריח חיתול בד או בגד של התינוק, ולפזר אותם בבית
 • חשוב להפגיש את התינוק והכלב מחוץ לבית, בשטח ניטרלי, ולאפשר לכלב לרחרח את התינוק
 • בזמן המפגש יש להתנהג כרגיל ולא ליצור התרגשות שיכולה להעלות את המתח
 • אפשר להאכיל את הכלב כאשר התינוק מוחזק בידינו, להעברת מסר של מעמדות.
 • חשוב להמשיך להתייחס לכלב, לא להתעלם ממנו, ולשתף את הכלב בפעילויות עם התינוק כגון יציאה לטיולים, ומשחק משותף
 • יש להמשיך ולשמור על חוקי משמעת, תוך שימת דגש על ביצוע פקודות.
 • יש לבצע מעקב תמידי אחר התנהגות הכלב.
 

תקופת הסוצליזציה - חברות

כמו לכל גוף החי בעולמנו גם לכלבים יש תקופות שאותם הם צריכים לעבור ע"מ לחיות בצורה נורמאלית בהמשך. התקופה הראשונה שבעצם הכלב נתקל בה היא עם הולדתו. מרגע לידתו ביחד עם עוד כ-4 גורים נוספים בממוצע הוא יונק, ומתחיל להבין את חוקי הלהקה.

 

נשכנות

מי מאיתנו שקנה \ הביא \ קיבל גור כלבים לא ניתקל בנשיכות הקטנות ואם לומר בכנות די מעצבנות ואפילו גם כואבות ? כולנו חווינו זאת וכל מי שיאמץ לליבו גור עוד יחווה זאת. בעקבות זאת עולות שתי שאלות מרכזיות, הראשונה היא "למה" הם עושים זאת ? , והשנייה היא, איך לעזאזל מפסיקים אותן ?

 

טונציה, שפת הגוף

לכלבים שפה משלהם, חלק מאילוף הכלב הוא בהכרת השפה בה בעלי חיים אלו משתמשים.

כאשר נולדים לכלבה גורים היא מתחילה לחנכם מהיום הראשון.

למתבונן מהצד זה בהחלט נראה לפעמים  כוחני מאוד על גבול ההתעללות, האימא נושכת את הגורים, הופכת אותם, מנערת אתם. נוהמת עליהם וכד'.

זוהי שפתם שאותה הם מבינים מהיום הראשון. כלב מבין קודם כל שפת גוף, לאחר מכן טונים של קול ולבסוף צלילים.

כאשר אנחנו באים לעבוד עם כלב חשוב מאוד להבין את שלושת השפות הנ"ל . אי אפשר לדבר עם כלב בשפה שאנחנו בני האדם מדברים כי זה שווה לזה שאני אסתובב בצרפת ואדבר בעברית.  שפת הגוף שלנו חייבת להיות מלאת בטחון אפילו אם אין אנו מרגישים כך באותו הרגע, לדוגמא : אם אני אומר לכלב את הפקודה "לא לזוז" ושפת הגוף שלי משדרת פחד בסגנון של  "עשה טובה רק אל תקום" הפה והגוף שלי משדרים לכלב שני מסרים שונים. האחד משדר לו פקודה חזקה וחד משמעית והשני חולשה גדולה. לכן חשוב מאוד שהגוף והפה ישדרו את אותו המסר.

טונים – הטונים כמו גם שפת הגוף הם שפה שהכלב מגיב אליה, טונים נמוכים הם פקודה או גערה ממש כמו שהכלב המנהיג היה משמיע בטבע כאשר הוא לא מרוצה מסוג התנהגות מסוים או שהיה מצפה שמה שהוא רוצה יעשה, לעומת זאת טונים גבוהים (ממש כמו אצלנו עם ילדנו) מביעים שמחה וכיף ודרבון להצלחה נוספת. ברגע שתיישמו את שני הנושאים הנ"ל בזמן עבודתכם עם כלבכם התוצאות תהיינה הרבה יותר מרשימות.

 

ווילד-פט, חנות מזון וציוד לכלבים וחתולים בת חפר.
להזמנות - דורון 052-8986664

x

#{title}

#{text}

#{price}