0

איך נזהה חרדות אצל כלבים

בתקופה האחרונה אנו חווים מצב לא פשוט באזורנו בו הרבה מאוד אנשים נמצאים בחרדה מי יותר ומי פחות בעקבות המצב הביטחוני.
איני מתיימר להיות פסיכולוג או לעזור לאנשים מכיוון שרבים וטובים ממני עושים זאת בהצלחה מרובה אך אנסה לעזור פה בתחום אותו אני מכיר מצוין, הכלבים בכלל בתקופות לחוצות בפרט.
בהרבה מקרים אנו נוטים לשכוח שגם הרבה בעלי חיים חווים את אותן התחושות, הם מפחדים, לחוצים, היסטריים, ואף נוטים לבעיות פיזיולוגיות מתוך לחץ כגון השתנות דחופות, חוסר תאבון, אגרסיביות, אפאטיות, וכד'. במאמר זה אנסה לשפוך קצת אור על התנהלות הכלבים בסיטואציות הנ"ל ואיך אנו כבעליהם האוהבים נדע לזהות זאת וגם איך להגיב, מה לעשות וגם בעיקר מה לא לעשות.

החרדות אצל כלבים מתחלקות לכמה  אפשרויות כגון חרדת נטישה, חרדות מהעולם החיצוני עקב חשיפה לא נכונה בשלב מוקדם של חייהם, חרדות מאנשים שעשו להם משהו רע, חרדות מווטרינר וכד'.
החרדות הרלוונטיות לכתיבת שורות אלו הן חרדות מהזעקות, פיצוצים, קולות חזקים ועוד. כאשר אנו חווים הזעקה או חלילה נפילה של טיל או פגז באזורנו הלחץ הוא גדול מאוד. בהרבה מקרים אנו מגיבים בהיסטריה או בצעקות ואפילו חלילה עלולים להיפצע. כלבים רואים ושומעים את כל הקולות הללו פי כמה וכמה ממה שאנחנו שומעים אותם אבל לרוב זה לא מה שגורם למפלס הלחץ לעלות. כלבינו לומדים אותנו בכל רגע נתון וגם במצבים קשים אלו.
לשם הדוגמא בהרבה מקרים אנו נתקלים ברחוב בהורים לילדים שמפחדים מאוד מכלבים וברגע שהם רק רואים מולם כלב הם נכנסים ללחץ גדול והילדים קולטים את המסר ולומדים לפחד מכלבים גם בעתיד. הילד לא נולד עם הפחד הזה אלא רכש אותו בסיטואציה מסוימת שחזרה על עצמה מס' רב של פעמים במהלך התבגרותו. אותו דבר לגבי כלבינו, הם מזהים את החרדות בזמן ההזעקות והנפילות, מסתכלים ובוחנים אותנו במצב הנתון ומשם מסגלים לעצמם דפוסי התנהגות טובים או לא.
ע"מ לנסות למנוע את עליית מפלס הלחץ אצל הכלבים מומלץ לעשות מס' דברים כגון השמעת קולות של פיצוצים / הזעקות ועוד בימים שקטים. היום בעידן האינטרנט אפשר למצוא אתרים שונים של קולות כאלה ואחרים וכדי להרגיל את הכלב לסיטואציה אנו נשמיע לו את הקולות הנ"ל בעוצמה נמוכה מאוד ותוך כדי נתן לו חטיפים, נשחק ונשתולל אתו עד שנראה שהכלב משוחרר ושפת הגוף שלו משדרת רוגע, במצב זה נגביר את עוצמת הקול ונמשיך את אותה הפעולה. ככל שנעשה זאת יותר ולפרקי זמן קצרים כך הכלב ילך ויתרגל ויתחיל להירגע גם ביום הקובע בו חלילה כבר נהיה בסיטואציה דומה. כמובן שמומלץ גם לעשות זאת ולתרגל הליכה לחדר מדרגות או לחדר מוגן במצב של רגיעה בכדי שגם אתם לא תהיו בלחץ. אפשר לתת לו משהו שהוא אוהב בכל פעם שיש הזעקה כגון עצם בקר או משחק שהוא אוהב בכדי שיקשר את המצב הלא נעים למשהו שהוא מאוד אוהב.

אחד הדברים שאני שומע שהרבה אנשים עושים כאשר הכלב משדר תופעות כאלה של לחץ הוא ללטף ולחבק ואפילו להרים אותם על הידיים. אני בהחלט לא ממליץ לעשות זאת כי אולי בטווח הקצר זה ירגיע את כלבנו אבל בטווח הארוך ולפעם הבאה זה ילחיץ אותו עוד יותר ורק יחזק לו את הפחד לפעם הבאה.
מה שחשוב הוא להשתדל להילחץ כמה שפחות (אני יודע שזה קל להגיד וקשה הרבה יותר לעשות, תאמינו לי אני גר באזור אשקלון ויודע על מה מדובר), לנסות להשתולל איתם ככל האפשר, לתת תחושה שהכל בסדר ולא קרה כלום וכשהכל נגמר פשוט לנסות לחזור לשגרה ככל האפשר. בתקווה לימים שקטים יותר .

יואב גורן

 
אתר wildpet.co.il הינו אתר קניות מקוון המשמש כחנות אינטרנט.
האתר מופעל על ידי חברת ווילד פט הממוקמת בעמק חפר.

אחריות:
כל המוצרים והשירותים המוצעים למשתמש לרכישה באתר הינם כפי שהם.
תמונות המוצרים המוצגות באתר הינן להמחשה בלבד ואינן מחייבות. ידוע למשתמש כי יתכנו הבדלים ושינויים בין מראה המוצר בתמונה לבין המראה במציאות.
על המשתמש חלה האחריות לוודא את התאמת המוצר לצרכיו ו/או להתייעץ עם מומחה רלוונטי.
ווילד פט לא תישא בכל אחריות להתאמתם לצרכי המשתמש ו/או למטרותיו.
המשתמש מצהיר בזה, כי ידוע לו ש ווילד פט אינה אחראית לכל שימוש שהוא עושה, בין במישרין בין בעקיפין, במוצרים ו/או בשירותים שיסופקו באמצעות ווילד פט וכי אחראי באופן בלעדי ומלא לכל שימוש שהוא עושה בהם.
השימוש באתר וביצוע הרכישה הינו מגיל 16
ווילד פט לא תעשה כל שימוש ולא תעביר את פרטי המשתמשים לצד ג כלשהו

אספקה ומשלוח:
המשלוח נעשה באמצעות חברת שליחים לכל מקום בארץ באמצעות חברת שליחים אלא אם צויין אחרת.
מועדי האספקה המצוינים באתר מסתמכים על תקנון חברת השליחים ועל אחריותה .
חברת ווילד פט שמה דגש על איכות המוצרים, אספקה יעילה מהירה ובמחירים תחרותיים.
מחיר המשלוח הוא קבוע לכל רחבי הארץ.
הפריטים המוצגים באתר יסופקו עד 4 ימי עבודה מיום ההזמנה אלא אם מצוין אחרת.

זכות ביטול עסקה והחלפת מוצר פגום:
הצרכן רשאי לבטל את העסקה בכתב תוך 14 ימים מיום קבלת המוצר או קבלת מסמך פרטי העסקה לפי המאוחר.
בעת ביטול עסקה על ידי הצרכן. ישלם הצרכן 5% מערך המוצר או 100 ₪ לפי הנמוך מבניהם ולא תחול במקרים הבאים כקבוע בתקנות : רשלנות או זדון של הצרכן ,כח עליון ,שימוש בניגוד להוראות היצרן
פריטים אשר נפגמו במשלוח יוחלפו על ידנו בפריט זהה ללא כל תמורה, כאשר המשלוח יעשה על ידנו ללא כל תמורה מיד עם הגעת הפריט הפגום .
פריט שימצא לא תקין , יתוקן או יוחלף בפריט זהה חדש .הוצאות המשלוח של הפריט הבלתי תקין יחולו על הלקוח והחזרתו אל הלקוח לא תחויב בדמי משלוח.

קנייה:
המחירים באתר כוללים מע"מ כחוק ולמשתמש תונפק חשבונית מס.
התשלום מתבצע באמצעות כרטיסי אשראי, כאשר פרטי כרטיס האשראי מועברים באמצעות שרת מאובטח. באתר רשאי לרכוש כל אדם המחזיק כרטיס אשראי בר תוקף , אשר הונפק בישראל או תאגיד רשום בישראל.
על מנת להשלים את הקנייה על הלקוח למסור את פרטיו האישיים: שם , שם חברה מס תעודת זהות או ח.פ כתובתו כתובת הדוא"ל ומספר כרטיס האשראי שברשותו. אנו זקוקים לפרטים אלו כדי להשלים את הליך הקנייה לצורך משלוח הפריטים וחיוב כרטיס האשראי. ווילד פט מתחייבים שלא להעבירם לצד שלישי, להוציא חברת האשראי . ווילד פט תשמש במידע לצורכי מימוש הצעתו והזמנתו של הלקוח ממנה ולצורך עדכון הלקוח במוצרים חדשים ובעדכונים העשויים לעניין הלקוח.

מוצרים :
אנו שומרים על זכותנו לגרוע ו/או להוסיף מוצר ו/או מוצרים ו/או שירות ו/או שירותים מהאתר ו/או לשנות האתר
ו/או תוכנו ו/או המחירים ו/או התנאים המופיעים בו בכל עת ללא כל התראה מוקדמת. הלקוח מצהיר בזאת, כי קרא את תקנון האתר והיינו מודע לתקנון האתר וכי לא תהיה לו או למי מטעמו כל טענה או תביעה כנגד ווילד פט ו/או עובדיה ו/או מפעילי האתר והוא פוטר אותם מכל אחריות לכל נזק שיגרם, במישרין או בעקיפין, בגין מוצר ו/או שירות לרבות מחמת איכותו, טיבו, השימוש בו איחורים באספקה.

סמכות שיפוט:
סמכות השיפוט בכל עניין ומחלוקת תהיה נתונה לבית המשפט בכל אחת מערי המחוז של בתי המשפט:
תל אביב , חיפה, נצרת ,באר שבע וירושלים .

אנו נשמח לקבל משוב , חיובי או שלילי על מנת שנוכל להתאים את עצמנו לדרישותיכם.

כתובת: ת.ד. 819 בת חפר מיקוד 42842.

x

#{title}

#{text}

#{price}