Cookapoo Dog

איך נזהה חרדות אצל כלבים

בתקופה האחרונה אנו חווים מצב לא פשוט באזורנו בו הרבה מאוד אנשים נמצאים בחרדה מי יותר ומי פחות בעקבות המצב הביטחוני.
איני מתיימר להיות פסיכולוג או לעזור לאנשים מכיוון שרבים וטובים ממני עושים זאת בהצלחה מרובה אך אנסה לעזור פה בתחום אותו אני מכיר מצוין, הכלבים בכלל בתקופות לחוצות בפרט.
בהרבה מקרים אנו נוטים לשכוח שגם הרבה בעלי חיים חווים את אותן התחושות, הם מפחדים, לחוצים, היסטריים, ואף נוטים לבעיות פיזיולוגיות מתוך לחץ כגון השתנות דחופות, חוסר תאבון, אגרסיביות, אפאטיות, וכד'. במאמר זה אנסה לשפוך קצת אור על התנהלות הכלבים בסיטואציות הנ"ל ואיך אנו כבעליהם האוהבים נדע לזהות זאת וגם איך להגיב, מה לעשות וגם בעיקר מה לא לעשות.

החרדות אצל כלבים מתחלקות לכמה  אפשרויות כגון חרדת נטישה, חרדות מהעולם החיצוני עקב חשיפה לא נכונה בשלב מוקדם של חייהם, חרדות מאנשים שעשו להם משהו רע, חרדות מווטרינר וכד'.
החרדות הרלוונטיות לכתיבת שורות אלו הן חרדות מהזעקות, פיצוצים, קולות חזקים ועוד. כאשר אנו חווים הזעקה או חלילה נפילה של טיל או פגז באזורנו הלחץ הוא גדול מאוד. בהרבה מקרים אנו מגיבים בהיסטריה או בצעקות ואפילו חלילה עלולים להיפצע. כלבים רואים ושומעים את כל הקולות הללו פי כמה וכמה ממה שאנחנו שומעים אותם אבל לרוב זה לא מה שגורם למפלס הלחץ לעלות. כלבינו לומדים אותנו בכל רגע נתון וגם במצבים קשים אלו.
לשם הדוגמא בהרבה מקרים אנו נתקלים ברחוב בהורים לילדים שמפחדים מאוד מכלבים וברגע שהם רק רואים מולם כלב הם נכנסים ללחץ גדול והילדים קולטים את המסר ולומדים לפחד מכלבים גם בעתיד. הילד לא נולד עם הפחד הזה אלא רכש אותו בסיטואציה מסוימת שחזרה על עצמה מס' רב של פעמים במהלך התבגרותו. אותו דבר לגבי כלבינו, הם מזהים את החרדות בזמן ההזעקות והנפילות, מסתכלים ובוחנים אותנו במצב הנתון ומשם מסגלים לעצמם דפוסי התנהגות טובים או לא.
ע"מ לנסות למנוע את עליית מפלס הלחץ אצל הכלבים מומלץ לעשות מס' דברים כגון השמעת קולות של פיצוצים / הזעקות ועוד בימים שקטים. היום בעידן האינטרנט אפשר למצוא אתרים שונים של קולות כאלה ואחרים וכדי להרגיל את הכלב לסיטואציה אנו נשמיע לו את הקולות הנ"ל בעוצמה נמוכה מאוד ותוך כדי נתן לו חטיפים, נשחק ונשתולל אתו עד שנראה שהכלב משוחרר ושפת הגוף שלו משדרת רוגע, במצב זה נגביר את עוצמת הקול ונמשיך את אותה הפעולה. ככל שנעשה זאת יותר ולפרקי זמן קצרים כך הכלב ילך ויתרגל ויתחיל להירגע גם ביום הקובע בו חלילה כבר נהיה בסיטואציה דומה. כמובן שמומלץ גם לעשות זאת ולתרגל הליכה לחדר מדרגות או לחדר מוגן במצב של רגיעה בכדי שגם אתם לא תהיו בלחץ. אפשר לתת לו משהו שהוא אוהב בכל פעם שיש הזעקה כגון עצם בקר או משחק שהוא אוהב בכדי שיקשר את המצב הלא נעים למשהו שהוא מאוד אוהב.

אחד הדברים שאני שומע שהרבה אנשים עושים כאשר הכלב משדר תופעות כאלה של לחץ הוא ללטף ולחבק ואפילו להרים אותם על הידיים. אני בהחלט לא ממליץ לעשות זאת כי אולי בטווח הקצר זה ירגיע את כלבנו אבל בטווח הארוך ולפעם הבאה זה ילחיץ אותו עוד יותר ורק יחזק לו את הפחד לפעם הבאה.
מה שחשוב הוא להשתדל להילחץ כמה שפחות (אני יודע שזה קל להגיד וקשה הרבה יותר לעשות, תאמינו לי אני גר באזור אשקלון ויודע על מה מדובר), לנסות להשתולל איתם ככל האפשר, לתת תחושה שהכל בסדר ולא קרה כלום וכשהכל נגמר פשוט לנסות לחזור לשגרה ככל האפשר. בתקווה לימים שקטים יותר .